Fysik og kemi er spændende

"Kan du ikke lave noget, der siger bang!" Det er enkelte elevers første bemærkning, når de kommer til time i fysik og kemi.

Mange elever har en forkert opfattelse af både læreren og krudt . . .

       •   Det er nemt at lave krudt selv.
       •   Hjemmelavet krudt er nærmest gratis.
       •   Læreren sidder jo inde med viden om sprængstoffer.
       •   Læreren har nøglen til kemidepotet.
       •   Blander man alle depotets kemikalier sammen, så kan man brænde skolen af.

Som lærer står man med to løsninger på denne problematik. Giv den hemmelige formel på krudt eller hold eleverne hen med snak. Hvis de gad søge på nettet, ville de se, at krudt laves af salpeter, svovl og trækul. De første ingredienser kan godt være svære at få fat i, så derfor er det ingen ulykke, at de kender opskriften.

Ofte søger eleverne bare spænding, og det kan læreren levere, hvis han ser sig lidt omkring. Som lærer i fysik og kemi må man være på udkig efter nye ting hele tiden, og med lidt held og tilpasning, kan de nye ting vises i skolen.

Hjerteportal præsenterer her nogle forsøg, som lærer og ikke elev bør stå for. Værsgo!

 

Prøv ikke disse forsøg hjemme

Forsøgene i denne del af hjemmesiden er stort set ikke for elever

En lærer i fysik og kemi har adgang til nogle kemikalier, der er farlige. Under uddannelsen til lærer hører man om sikkerhed og hvor stærke kemikalier, eleverne må have med at gøre. Desuden har læreren erfaring og ved, hvordan forsøgene skal udføres.

Brug briller og handsker

Flere af forsøgene bør udføres med briller og evt. handsker. Kogende syre som i forsøget til højre er ikke smart at få over hånden. Øjnene er endnu mere følsomme.

Hvis du er elev og finder disse forsøg interessante, så bed din lærer om at lave dem. Prøv ikke selv.

Don't try this at home

Når alt dette er sagt, så ønskes ud som lærer held og lykke med temaerne her på hjemmesiden . . .

Nyheder sept 2023

DSC 5383edit

Tænk på mad, når der skal vælges et tværfagligt fokusemne i udskolingen. For 1½ år siden blev et oplæg gennemprøvet på en skole i Østjylland. Der er teori her på domænet, og elevøvelserne kan bestilles under Lærer-info. 
Klik her . . .

usb stick

Undervisningspakken
- dens indhold

Al teori er her på domænet er let tilgængeligt - og gratis, intet log in. Elevøvelserne mangler. De findes på et USB-stik i undervisnings-pakken, som er grundigt omtalt i menuen til læreren. Der er forsøgsmappe til elever i alle klasser fra 7. til 10. klasse. Se også de mange forslag til fællesfaglige fokusområder.  
Klik her . . .

kasket fysik7

Styr på læseplanen

Har du brug for lidt hjælp med naturfagene i udskolingen, så kontakt webmasteren til fysik7.dk. Lad os få en snak i telefonen; det er gratis. Klik her.

Om fysik10.dk og 10plus.dk

Bemærk - der er to læseplaner i 10. klasse

Her er der to bud på, hvad der kan undervises om i 10. klasse.
Til venstre ses den kendte, som har kørt nærmest uændret i årevis. Til højre den nyere serie 10plus, som flere er blevet glad for.

fysik10plusjpg

Her er den normale læseplan på fysik10.dk.
Passer til elever, som har gennemført fysik9.dk.
Nummerserie: 1010 - 1089
Ryste - ryste - pose: Her er en læseplan med fokus på biokemi. Nogle emner om madkemi fra fysik9.dk gentages.
Nummerserie: 1110 - 1189
  
         
  Kemi Biokemi  
1010 Atomfysik 1110 Kulhydrater
1020 Vands egenskaber 1120 Fedtstoffer
1030 Alkohol 1130 Alkohol
1040 Vandanalyse 1140 Proteiner, kost og livsstil
          
  Fysik Fysik  
1050 Svingninger 1150 Svingninger
1060 Lyd 1160 Lyd
1070 Lys 1170 Lys
1080 Elektricitet 1180 Optik
         
  Ekstra kommentarer . . .         
Fokus på vandopløselige væsker Fokus på mad og næringsstoffer
            
4 emner i fysik, idet atomfysik er et emne, man kan trække til afgangsprøven. 3 emner i fysik, idet lys og optik ofte opfattes som ét emne.
   

Denne undervisningspakke bruges af en lang række skoler i dette skoleår.

Nogle vælger denne læseplan, fordi der er fordybelse i mad og hverdagskemi.